Fındık İhracatı

findik ihracati

Exports Turkey fındık ihracatı ile en kaliteli fındığa ulaşmak mümkün. Mevsimine göre taze fındık, kabuklu fındık, fındık içi, kavrulmuş fındık, çiğ fındık ile ilgili ürünlere bizimle ulaşmak mümkün. Türkiye’de fındığın en iyi üretildiği yerlerden (Giresun, Ordu) üreticiden direkt toplanarak sağlıklı bir şekilde kontrolden geçirildikten sonra hijyenik ortamda çuvallama veya paketleme işlemi yapılmaktadır.

findik 1

Ülkemiz fındık ihracatı bakımından dünya genelinde %64’lük bir hacme sahiptir. Yani birçok ülkeye fındık ihracatı ülkemizden yapılıyor dersek doğru söylemiş oluruz. Ülkemizin verimli topraklarında lezzetli fındığa ulaşabilirsiniz.

findik 2

Fındığın Yararları

Nemli ve humuslu topraklarda yetişen fındık, huşgiller ailesinin Crylus türünü oluştan ağaç ve çalı cinslerinin ortak ismidir. Senede vasati 1000 ve 2000 mm arası yağışa lüzum dinler ve ılıman abuhavada yetişmeye daha uygundur. Magnezyum, çinko, potasyum, demir ve kalsiyum açısından zengin bir içeriğe sahip olan fındığın yararları saymakla bitmez. İşte fındık yemenin verimleri.

findik 3

Ülkemizde üretilen fındığın dünya üretimine oranı yaklaşık yüzde 65’tir. Türkiye üretiminin ise yaklaşık yüzde 80’i Giresun, Ordu ve Trabzon gibi Karadeniz Bölgesi şehirlerinde sağlanır. Fındık üretiminde ikinci sıra ise Marmara bölgesindedir.

Fındık nerelerde kullanılır?

Fındık; hem yağı hem de meyde bir hayli alanda kullanılabilen, ekonomik açıdan oldukça bedelli bir nebattır.

findik 4

Fındık içinin kullanım alanları

Fındık içinin kullanım alanlarında başı çikolata sanayisi sürüklerken dondurma, kek, pasta, şekerleme ve bisküvi gibi bir hayli mahsulün imalinde fındık kullanılır. İç piyasa ve ihracatta değerlendirilemeyen fındıklardan ise yağ üretilir. Öte yandan yaş ve kuru formda çerez olarak kullanılmaktadır.

findik 5

Fındık yağının kullanıldığı alanlar

Rafine edilen fındık yağı yemeklik yağ biçiminde, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılır. Ayrıca fındığın yağının çıkarılması esnasında elde edilebilen küspe zengin bir protein kaynağıdır ve hayvan yemi sanayisinde kullanılır.

findik 6

Fındığın yararları nelerdir?

Magnezyum, çinko, potasyum, demir ve kalsiyum açısından zengin bir içeriğe sahip olan fındık, E ve B vitaminleri. Öte yanda protein değeri de son derece yüksektir.
Enerji kaynağıdır, vücudu güçlendirir.
Zihinsel ve fiziksel yorgunlukları giderir. Kalp ve damar sağlığına fayda sağlar.
Ceviz ve badem gibi kalp ritmini düzenler, kolesterolü düşürür.
Düzenli olarak tüketildiği takdirde kalp krizi riskini azaltır.
Sağlıklı kemik gelişimini destekler, anemi tedavisine yardımcı olur.
Hamilelik döneminde tüketilen fındık, annenin mineral gereksinimi karşılar.
Varislere iyi gelir, cildi güzelleştirir.
Cinsel gücün artmasını sağlar.

findik 7

Fındığın muhtemel zararları

Fındığın aşırı tüketimi sağlık açısından riskli durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Tıpkı diğer kuru yemişlerde olduğu gibi özellikle ambalajlı bir halde satılan fındıkları satın almadan önce son tüketim tarihi kontrol yapılmalıdır.
Sıklıkla rastlanılan alerji tiplerinden birisi de fındık alerjisidir. Fındık ve benzeri kuru yemişlerin aşırı derecede tüketilmesinden ötürü çeşitli alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu reaksiyonlar neticesinde solunum yollarını etkileyen burun akıntısı, öksürük gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Fındığa karşı gelişen alerjinin klinik belirtileri ise; yanak mukozasının kabarması, egzama, ishal, bulantı, dudaklarda şişme şeklindedir.
Yine aşırı derecede tüketildiği takdirde solonum yollarında hırıltı ve nefes darlığı gibi problemler meydana gelir. Ayrıca boğazda şişmeye sebep olması da muhtemeldır.
Divertikül rahatsızlığı bulunan kişilerin fındık tüketmeleri önerilmez. Fındık, bu hastaların tedavi sürecinde kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir.
Yağlı bir yemiş olan fındık, aşırı derecede tüketildiği takdirde kilogram sorununu doğurur.

findik 8

Dikkat! Tek ürün temini veya gönderimi yapmıyoruz. Toptan ürün temini ve gönderimi için lütfen iletişime geçiniz. Talepleriniz deniz yolu taşımacılığı ise konteyner veya minimum 10 parsiyel (Parça – 10 Ton veya 10 Metreküp)  biçimindeyse talepte bulunabilirsiniz.

Exports Turkey olarak fındık ihracatını biz güvenli ve sağlıklı bir biçimde gerçekleştiriyoruz. Tek yapmanız gereken support@exportsturkey.com adresine e-posta göndermeniz yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir